Yıllar ilerledikçe hayatımıza dünyanın dört bir yanından yepyeni güzellikler farklı farklı tatlar giriyor. Reklam sektörü de tabi bu karşı konulmaz hızdan nasibini alıyor ve gün geçtikçe karşımıza harika avantajları ile birbirinden harika tanıtım ürünleri çıkıyor. Bugün size bunlardan bir tanesini tanıtmaya çalışacağım. PDF katalog çevirici sitelerden bahsetmek istiyorum. Birçok site arasından yaptığım incelemede Yumpu Publishing sitesinde karar kıldım ve bu yazımda bu siteyi, avantajlarını ve katalog hazırlamanın ne kadar kolaylaştığı ile birlikte bütün inceliklerini anlatmak niyetindeyim.

Böylelikle siz de bu yazıyı okuduktan sonra kendi e-kataloglarınızı oluşturabileceksiniz ve bunları istediğiniz platformda yayınlayabileceksiniz.

Artan olanakların sağladığı faydalar kuşku götürmese de müşterilerin sürekli artan istekleri de bizim için bir dezavantaj olmuyor değil hani. Her geçen gün yepyeni isteklerle karşılaşıyorum. Sürekli kendimizi yenilememiz gerekiyor. Eskiden doktorlarla dalga geçerdik hayatları boyunca öğrenmeye devam etmek zorunda oldukları için.

Şimdi ise hem biz de en az onlar kadar aktif öğrenimi sürdürmek zorundayız hem de onlar kadar para kazanma ve öğrendiklerimizi uygulama garantisi olmayan bir dünyada yaşamak zorundayız. Evet gerçekten geldiğimiz yüzyılda reklamcılık sektörü PDF katalog çeviriciler gibi birbirinden farklı birçok kategoriye bölünerek hayatımızı hem kolaylaştırıyor ama aynı zamanda uyum sağlayamadığınız anda bir anda yok olmanıza kapı aralıyor.

Eskiden katalog işleri geldiğinde çok sevinirdik. Çünkü bu tarz işleri sadece ciddi kurumlar düşünebilirdi. Kataloglar çoktan seçmeli olurdu. Numunelerimizi alırdık elimize ve müşterinin yanına giderek gösterirdik. İstediğiniz rengi seçebilirsiniz diye de hava atardık üstelik. Kağıdını da seçebilirsiniz diyerek iyice gözünü boyardık ve kazanacağımız parayı hak etmenin gururuyla evimize giderdik.

Ancak şimdi işler o kadar karman çorman bir hal aldı ki, uzun zamandır müşterilerimin birçoğunu görmüyorum desem acaba inanır mısınız? Tamamını uzaktan halletmek zorunda kalıyoruz. Tabi bundan çok şikayetçi olduğumu söylersem yalan söylemiş olurum. Ancak yine de müşteri ile yüz yüze kurulan diyalog her zaman daha önemlidir ve aradaki saygının belli bir çerçevede kalması garanti altına alınır. İşler böyle telefondan ve internet yazışmalarından yürümeye başlayınca isteklerin ve eklemelerin de ardı arkası kesilmiyor. Sonra gel de ayıkla pirincin taşını.

Sektördeki en güzel yeniliklerden bir tanesi PDF katalog çevirici siteler

Bu hizmeti sağlayan sitelerin asıl uğraştıkları iş e-dergi hazırlama oluyor genellikle. Tabi bu e-katalog yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Sonuç olarak hepsinin altyapısı birbirinin aynısı. Dergi işlerinde hazırlamamız gereken sayfa sayısı daha fazla oluyor genelde. Tabi bazı kataloglar var ki beş dergiyi yan yana koysanız bu kadar sayfa etmez.

Hem pdf katalog çevirici siteleri hem de bu sitelerle yapılan bir kataloğu anlatmak için geçtim bugün bilgisayarımın başına. İzninizle başlayım anlatmaya.

Daha önce de belirttiğim gibi reklam sektöründe yer alabilmek için artık her yeniliğe anında ayak uydurmak zorundasınız. Geçenlerde bunun örneklerinden bir tanesi daha yaşandı. Müşterilerden bir tanesi hem internet sitesinde yayınlayabileceği hem de bastırabileceği bir katalog tasarımı istedi. Tabi bütün bu işleri sizin yapmanız bekleniyor.

Müşteri şirket eski plaklar ve yeni plaklar satan küçük bir dükkandı ve yılbaşı öncesi böyle bir katalog yapmak istemiş, hem sevdiği hem de güncel ve en çok satan plakları derleyerek bir katalog yapılmasını istemiş. Öncelikle işi duyar duymaz bir telaşa kapılmadım değil. Ancak altın bir kural var ki sektörde o da asla hayır demeyeceksiniz.

Ben hemen size bir fiyat yolluyorum diyerek telefonu kapatacaksınız, iş arkadaşlarınızla görüşeceksiniz, kimse yapmayı bilmiyorsa bir bilene soracaksınız ve biraz fazla fiyat vereceksiniz. Sizi seçmezse kurtuldunuz demektir, ancak size yaptırmaya karar verirse ki bazı müşteriler daha fazla fiyat çekene işleri vermeye daha bir meyilli oluyorlar başkasına yaptırırsınız ya da yapmaya çalışırsınız. İş için fiyat belirlemek adına araştırmamı yaparken PDF katalog dönüştürücü siteleri gördüm ve hemen müşteriyi arayarak ikimiz için de oldukça makul olacak bir fiyat verdim ve bu işi onun beklediğinden çok daha güzel yapacağımı ekledim.

Çünkü yaptığım küçük araştırma bu işin ne kadar kolay ve görseli ne kadar harika olan bir şekilde sonuçlanacağını müjdeliyordu adeta. Aklımda adeta birbirinden güzel bir sürü tasarım aynı anda oluşuyordu ve hangisini seçeceğim konusunda zorlanıyordum. Ancak ne var ki bir tanesini seçmek zorundaydım ve hemen tasarımı halletmeye koyuldum. Tasarım aşamasında maalesef hepimiz kendi başımıza kalmak durumundayız.

Yani tasarım nasıl yapılır konusu farklı bir makaleye kalsın ve bugün tasarımı hallettikten sonra nasıl e-katalog haline getiririz ve bu şekilde pdf katalog dönüştürücü kullanarak hangi artı özelliklerden yararlanırız onlara göz atalım.

Tasarımlarınızda görüntülü dosyalar için de yer bırakın

Benim en çok hoşuma giden özellik hiç kuşkusuz kataloglara ekleyebildiğim videolar oldu. Görüntülü bir katalog yıllardır bütün bilim kurgu dünyasının peşinde koştuğu görüntülü gazetelere benziyor adeta. Plak şirketi için de ayrı bir güzel oldu diyebilirim.

Bütün müzisyenlerin ya da grupların kliplerini ve diğer görüntülerini de ekleyebiliyorsunuz sonuçta ve harika bir görsel çıkıyor ortaya. Bu dosyaları kendi sitenize ya da Yumpu Publishing sitesinde de eklemiyorsunuz üstelik. Videoları youtube sitesine yükledikten sonra istediğiniz yere eklemek üzere bağlantı adreslerini kopyalayıp yapıştırıyorsunuz hepsi bu.

Bu yüzden istediğiniz görüntü çözünürlüğünü de kullanabilirsiniz. Sonuçta siteniz asla yavaşlamayacak. Tüm ağırlık Yumpu Publishing ve diğer dış sitelerin üzerine yıkılmışken sizin sitenizde en fazla on satırlık bir gömme kod yer alıyor.

Bunun dışında kalan özelliklerinden yine en güzeli ses dosyası da ekleyebiliyor olmamız tabi ki. Hem istediğimiz sayfaya hem de kataloğun tamamına ayrı ayır şarkılar bile ekleyebiliyoruz. Ayrıca bu özelliklerin hepsi ücretsiz kısımda yer alıyor. Hem de reklamlı ücretsiz de değil.

Açıkçası en çok zorlanılacağını düşündüğüm konu siteden gömme kodunu alarak hazırlayacağımız görseli kendi sitemizde yayınlamak. Aslında işi halletmek on dakika bile sürmüyor ancak işte nereye yapıştıracağını bilmeyince saatler de sürebilir. Burada da devreye Yumpu Publishing sitesindeki harika destek ekibi giriyor ve ne zaman ve nasıl bir soru sorarsanız sorun bıkmadan usanmadan ve büyük bir sabırla hızlıca cevaplıyorlar sorularınızı. Kendi sitenizin kodunu yollayıp nereye yapıştırmanız gerektiğini bile sorabilirsiniz bu insanlara. Adım gibi eminim ki yanıt gecikmeyecektir.

Gömme kodu görünce bir çok yazılımcı peki SEO işleri ne olacak, google amca nereden bilecek kataloğun bizim sitede olduğunu soracaktır hemen. Ancak burada da bir durun derim ve gömme kodunu ve ardından sitenizde arka fonda yer alan kodlara bir bakın derim. Adamlar bu işi de çözmüşler ve sitenizde bir gömme kod yer almasına rağmen kataloğun bütün içeriğini sizin sitenizde taranmasını sağlamışlar. Bu sayede arama motorlarında da sıkıntı yaşamıyorsunuz.

PDF katalog dönüştürücü olarak Yumpu Publishing sitesini kullanmayı neden tercih ettim?

  • Tasarım yapabilmek için hayal gücüme daha fazla fırsat veriyor
  • Oldukça hızlı ve profesyonel
  • Kataloglara eklenen ses ve görüntü dosyalarının olması büyük avantaj sağlıyor
  • Facebook, twitter ve pinterest uyumu bir harika
  • Kendi sitemize eklememiz için gömme kod veriyorlar ve aynı zamanda kendi sitelerinde de yayınlayarak milyonlarca okura sunuyorlar
  • Saçma sapan reklamlar yok
  • Tüm cihazlara uyumlu tüm işletim sistemlerinde çalışıyor
  • Üstelik bedava