Kendimi bildim bileli eskiye dair eski olana dair içimde hep bir merak vardı. Yeni olan şey hiçbir zamana ilgimi çekmezdi. Ananemin ve babaannemin eski kıyafetleri, eşyaları, ayakkabıları hep ilgimi çekmiştir. Aynı şekilde dedelerimin eski saatleri ve kullandıkları araç gereçler beni hep heyecanlandırmıştır. Eski olanın her zaman bir ruhu vardır gibi gelmiştir. Çocukluğumdan gelen bir merakla ben de işimi bu yönde seçtim. İkinci el eşyalar ve kıyafetler satan bir butik açtım. Butiğimde en büyük iş ortağım ve yardımcım katalog yapma fikriyle yola çıktığım ve bulduğum Yumpu Publishing oldu.

Bu sayede kendimi daha geniş kitlelere duyurabildim ve daha çok kazanarak işimi genişletebildim.Bilirsiniz ki bizim toplumumuzda herkes eskiyi sevmez. İkinci ele verilen değer Avrupa ülkelerinde bizim ülkemize kıyasla daha fazladır.

Oralarda ünlülerin, parası olan insanların bile alışveriş yaptığı ikinci el adı duyulmuş kıyafet mağazaları mevcuttur. Oradaki mağazalarda ikinci el olmasına rağmen sıfır olan ürünlerden daha pahalıya satılmaktadır. Bizim ülkemiz de ise bu tam tersi bir görüş içindedir. Üniversiteyi bitirip birkaç iş denemem sonrasında okuduğum bölümle ilgili bir iş yapmama kararı almıştım.

Eğitimimi o yönde tamamlamama rağmen artık içimde böyle bir istek yoktu. 18 yaşımda almış olduğum bir kararı şimdi uygulamak istememek en doğal hakkım olmalıydı. Ailem de her zaman bu konularda destekçim olduğu için bu kararı verirken çok zorlanmadım diyebilirim. İkinci el dükkân açmaya da artık okuduğum bölümle ilgili iş yapmama kararından sonra karar verdim. Ben sürekli ikinci el giyindiğim için de nerelerde neleri bulabilirim az çok biliyordum. Bu yüzden ilk işim kendimin içinde satış yapabileceği, fiyatı ve yeri bana uygun bir yer tutmaktı. Bunun için öncelikle kendime küçük bir dükkan tutarak başladım. Her şey istediğim gibi olmalıydı.

Bu kararı kolay vermemiştim o yüzden hayalim olan ikinci el dükkânını açarken her ayrıntıya özen gösterecektim. Dükkanımın boyasına kadar kendim yapmıştım. Böyle daha değerli olacağını düşünüyordum. Kafamda daha dükkânımdaki ürünleri tanıtma fikirlerine kadar hepsi vardı. Ürünlerin daha kataloglarını yapacaktım. Kafamda katalog yapma planı ile boya yapmaya devam ediyordum. Dükkanın tüm işi bittikten sonra artık satış yapacağım şeyleri bulmaya sıra gelmişti. Öncelikle hâlihazırda yıllardır kendi biriktirdiklerim vardı. Ailemden kalan tüm eskileri biriktirmiştim. Onların eski olduğuna bakmayın hepsi tertemiz ve kullanılır durumdaydı.

Öncelikli olarak bunlarla başlayabilirdim. İlerleyen zaman içerisinde de işim iyi gittiği takdirde daha çok ürün alıp satabilirdim. Yeni açılan bir yerin merak unsuru olmasından mıdır? Yoksa başka bir sebepten midir? Bilinmez ilk bir süre gelen giden müşterim fena olmamıştı. Ben de ilk bu yoğunluğa güvenerek ikinci el pazarlarından ve satan birkaç dükkandan yüklü miktarda mal almıştım. Tabi daha sonra bu şekilde gitmedi işler. Zamanla azalan bir eğri çizdi satışlarım. Kara kara ne yapacağımı düşünürken internet üzerinden satış yapma fikri gelmişti aklıma.

Yumpu Publishing ile İnternette Ürünlerinizin Satışlarınızı Arttırın

Kafamda ürünlerimi sergileyeceğim katalog yapma düşüncesi belirdi. Bir ampul gibi yandı. Zaten ilk aşamada bile katalog yapma fikri vardı kafamda. İlerleyen zamanda bunu unutmuştum. Nasıl bir katalog yapmam gerektiğini biliyordum. Öncelikle bana sayfa sınırlaması olmayan bir program ya da site lazımdı. Dükkânımda bir sürü mal vardı bunları kategoriler haline getirip hepsine bir sayfa ayırmak istiyordum.

Tek bir sayfada detaylı bir şekilde fotoğraflanmış ürünleri tanıtmak istiyordum. Hatta hazırlayacağım tanıtım e-dergi formatında olacağı için de her sayfaya tanıtacağım ürünün yıllarında popüler olan bir şarkıyı bile koyabilirdim. Bu istediğim özellikler ilk bakıldığında biraz fazla gibi gelebilir. Sizin de Yumpu Publishing ile tanışmadan önce, katalog yapma işine başlamanızı önermem. Benim gibi her işimi kendim görürüm fikrine sahipseniz bu site tam size göre hazırlanmış bir site.

İstediğiniz Tasarıma Uygun Hazır Şablonlar İle İşe Koyulun

İkinci el eşyalar satan bir dükkân olduğum için yapacağım reklam da biraz vintage gözükmeliydi. Sitenin bana sunduğu tasarım imkanları ile de bunu çözdüm. Bu site online çalışan bir program olduğu için bir üyelikle çalışıyor. Bu üyelik sayesinde de hazırladığınız e-dergiyi istediğiniz yerden istediğiniz zaman da güncelleyebiliyorsunuz. İlla kendi bilgisayarınız ve evinizde olmanız gerekmeden istediğiniz yerden güncellemenizi yapabilirsiniz. Benim işimde süreklilik çok önemli olduğu için bu güncelleme seçeneği benim çok işimi kolaylaştırdı.

Şöyle ki eğer bu güncellemeye izin vermeseydi bu siteyi kullanamayabilirdim. Ürün satışı sürekli ve her üründen neredeyse bir tane var. Arkasının gelip gelmeyeceği tamamen şans. Bu yüzden ben, dükkana mal geldiği sürece bu katalog yapma işini baştan yapmaktan ziyade, sadece yeni gelen ekleyeceğim ürünü hangi kategori altındaysa orayı seçip güncellemek işimi bir hayli hızlandıracaktı. Katalog yapma işinin en eğlenceli ve en kolay yolu diyebilirim. Şahsen ben kendim bunu yaparken çok eğlendim. Tabi o kadar ürünün girdisi çok kolay olmadı ama çok eğlenerek yaptığımı söyleyebilirim. Tek tek tüm ürünlerin detaylıca fotoğraflarını çektim. Video olarak çekeceğim bir şey olmadığı için tek fotoğraf benim işime bir hayli yetecekti.

Daha sonra sitenin benden istediği formata yani PDF formatına çevirdim yaptığım tasarımı. Bunun için korkmanıza gerek yok gerçekten çok basit bir işlem. Word programında bile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha sonra siteye ücretsiz bir şekilde üye olup hazırladığım tasarımımı sol üst köşedeki mavi kutudan internet sitesine yükledim. Yukarıda bahsettiğim tanıtımıma vintage havası katan hazır şablonlardan birini seçtim. Gerçekten o kadar çok şablon var ki bakarken insanın kafası karışıyor ve seçeneklerde karar kılamıyor. Hazırladığınız tasarımın tüm platformlarda düzgün çalışmasını ve görünmesini istiyorsanız da doğru sitedesiniz.

Bilgisayar, Tablet, Cep Telefonu Fark Etmeksizin Uyumlu Çalışan E-Dergi Yapma Sitesi

Bu program sayesinde Windows, android, ios fark etmeksizin tüm cep telefonu ve tabletlerle uyumlu çalışıyor. Tüm bunlara ek olarak da hazırladığınız katalogu sitenize ya da kişisel sosyal medya hesaplarınıza eklerken de zorlanmıyorsunuz. Zorlandığınız her adımda size yardım etmeye hazır çalışma arkadaşlarınız mevcut. Sitenin sunduğu teknik destek ekibi ile takıldığınız birçok yeri sorun olmaktan çıkartabilirsiniz.

Hatta sizleri ekstra bilgiler ile bilgilendirerek işinizi de birçok yönde kolaylaştırıyorlar. Ben e-satış yapmak istediğimi söylediğimde hazırladığım kataloga ek bir buton ekleyerek bunun üzerinden de satış yapabileceğimden bahsettiler. Aslında bakıldığında sadece katalog yapma sitesi değil bizi komple tanıtan ve işlerimizi sunan bir web sitesi yapma programı ile karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bunları yapıp bitirdiniz ve tasarımınızı siteye eklediğiniz zaman her şey bitmiş oluyor. Artık müşterilerinize her platformda düzgünce çalışan, görüntülenmesi için ekstra hiçbir program istemeyen ve kendi sitesine yönlendirmeyen bir katalog sunabilirsiniz.

Yedi Özellikte Kendi Tanıtımınızı Kendiniz Yapın

Ücretsiz kullanımı ile hiçbir maliyet gerektirmeden tasarımınıza başlayın.
En büyük yardımcılarınız teknik destek ekibinin yardım güvencesiyle fikirlerinizi istediğiniz biçimde sergileyin.
Platform fark etmeksizin her cihazda uyumlu bir şekilde görünün.
İstediğiniz zaman güncelleme seçeneği ile kendinizi ve işletmenizi her zaman güncel tutun.
Milyonlarca kullanıcısı olan bir platformda yer alarak tanıtımınızı ekstra insanlara duyurabileceğinizden daha fazlasına duyurun.
İster video ve fotoğraf yükleyin isterseniz bunları internetten başka sitelerden bağlantı kurarak yapın.
Eğer yükleme yapacaksanız kullandığınız görsellerin boyutları fark etmeksizin orijinalliğini koruyun.