Bilgisayar mühendisligi okuduktan sonra, nihayet bilgisayar bölümü mezunu olmuştum. Sonra bilgisayar programcılığına merakım da olduğu için bilgisayar mühendisliği iş ilanlarına başvurdum. Bilgisayar ile yapılan her işi bu bölümde öğretiyorlar gibi geliyor insanlara ama tabiki öyle degil. Tasarımcılık da buna dahil. Daha önçe bilgisayarda hiç tasarım işi yapmamıştım. İşim gereği, katalog tasarımı yapmam gerekiyordu. O yüzden üçretsiz bir program aramaya başladım. Uzun bir aramadan sonra nihayet pratik, kaliteli ve üçretsiz katalog tasarım programı Yumpu Publishing’u buldum.

Katalog Tasarımı

Yeni mezun olduğum için istediğim büyük şirketlerde istediğim işlere giremiyordum. Sonra bir müzik marketin web departmanına girdim. Müzik market dediysem de öyle çok büyük iş yeri değil. Kendi çapında, bulunduğu şehirde ve çevre illerde tanınan bir işyeriydi. Perakende satışın yanı sıra internet üzerinde de enstrüman satışı mevcuttu. Yeni mezun olmuş birisi olarak benim için süper zevkli bir iş olacaktı.

Hem harçlığımı çıkartabilirim hem de belli mi olur bir enstrüman bile alıp öğrenmeye başlayabilirdim. Bu yüzden işe başvurdum. O kadar da büyük bir yerde oturmamamız sebebiyle az çok birbirimizi de tanırdık. Bu tanışıklık sayesinde de işi almak çok zor olmadı. İlk işimin katalog tasarımı olacağına seviniyordum. İşe girme sürecinde benden istedikleri mağazanın web sayfası ile ilgilenmem oldu. Tam olarak ne istediklerini sorduğumda da, mağazaya yeni ürün geldiğinde onu siteye eklememi ve internet üzerinden satışı canlandırmam istendi. Bunlar benim için çok zor değildi. 

Bir gün patron bana gelip internet satışını artırmamız gerektiğini söyleyince kafasında nasıl bir şey olduğunu sordum. Benden ürünlerin yer aldığı bir katalog tasarımı yapmamı istedi. Onları bastırıp dağıtacak ve reklamını yapacakmış. Ben ne anlardım katalog tasarımı yapmaktan.

Bu iş için bir tasarımcı ile çalışmamız gerektiğini söyledim. Patron beni işe alırken bu işi de yapabileceğimi düşündüğünü ve başka bir çalışana ya da başka biriyle çalışmaya şu an maddi durum ayıramayacağını o yüzden benim yapmam gerektiğimi söyledi. Daha sonra internet üzerinden satışımızı nelerin artıracağını düşünürken bunun sadece katalog tasarımı yapıp dağıtmakla olmayacağını düşündüm. İnternet satışını arttırmak için aklıma SEO çalışması geldi. SEO nedir diye kısaca açıklayayım.

SEO Çalışmanızı Yumpu Publishing’ya Bırakın

SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. Yani birisi sizin web sitenizi ya da yaptığınız işle ilgili internette arama yaparken sizin üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir altyapı çalışmasıdır diyebiliriz. SEO çalışması ile web sitelerin ulaşamayacakları tanınırlığa ulaştırılabilir. Ama bunu yaparken her şey doğal gözükmek zorundadır. SEO çalışması internet sarışını arttırmanın en önemli rolüdür.

Bu iş burada söylediğim kadar kolay değildir. Sadece bu işi yapan, kendini bu konuda yetiştirmiş uzamanlar vardır. Bizim ülkemizde herkesin her işi yapma mantalitesinden ötürü bunu da yapmak zorundaydım. Katalog tasarımı işini nasıl yapmam gerekiyorsa bu işi de yapıp internet satışını canlandırabilirdim.

Kolay Üyelik ve Ücretsiz Kullanım

Okulda tasarım işi ile uğraşan arkadaşlarıma danışarak bu işi yapabileceğimi düşündüm. Birkaç kişiyle konuştuktan sonra herkes bana online olarak çalışan e-katalog tasarımı yapan ve bunun yanında bir çok özelliği olan bir internet sitesinden bahsetti. Bahsettikleri internet sitesi Yumpu Publishing adlı PDF’den e-katalog formatında işler yapabileceğiniz bir online program sitesiydi. Katalog tasarımı görevimi yapmak için bu siteyi araştırmaya başladım.

Bu sitede hazırladığınız e-kataloglarınızı isterseniz indirip basılı hale getirebiliyorsunuz. Bizim istediğimiz internet satışını canlandırmak olduğu için basım maliyetine hiç gerek yoktu. Ayrıca basılı olduğu zaman sitenin bize sunduğu birçok özelliği kullanamayacaktık. Patrona gidip fikri biraz geliştirdiğimi söyledim. Hazırlayacağım tasarımı internet üzerinden ulaşılabilecek olan bir katalog olacağını bu sayede basım için ekstra bir maliyet yapmayacağımızdan bahsettim. Ekstra bir maliyet olmayacak lafı zaten yeterince ikna edici bir cümle olduğu için patron hemen kabul etti. Bana güvendiğini söyleyip bilgisayarında soliter oynamaya devam etti.

Diğer Sitelere Kıyasla Öne Çıkan Yedi Özellik

  • SEO çalışmasını kendi içinde yapması. Size ekstra bir uğraş içine sokmuyor.
  • Ses ve Görüntü ekleyebilme özelliğiyle daha detaylı tasarımlara imza atıyorsunuz.
  • İnternet üzerinden link yapıştırarak da bağlantı yapabilirsiniz.
  • Tüm cihazlarda otomatik olarak uyumlu çalışıyor.
  • İsterseniz indirip basılı olarak da kullanabilirsiniz.
  • Ücretsiz üyelik ile hemen işe başlamak mümkün.
  • Kullanım kolaylığı ile herkesin kullanabileceği bir ara yüz.
Tüm Cihazlarınızda Uyumlu Çalışma

Bu site bana birçok özellik sunuyordu. En başta söyleyeyim yukarıda bahsettiğim SEO çalışmasına gerek bile kalmamıştı. Yumpu Publishing SEO çalışmasını kendi içinde yapıyordu. Sizin bunun için ekstra bir uğraş içine girmenize gerek yok. Program tasarımlarınızı PDF formatı şeklinde yükleyip düzenleyebileceğiniz bir program. Bu yeni kullanıcılar için gayet basit bir yol. Site kullanıcı dostu olarak tasarlanmış. Öncelikle bir üyelik istiyor. Üyeliğin süresi bir dakika almıyor bile diyebilirim. Ardından direk işe koyulabiliyorsunuz. Bu arada bu üyelik ücretsiz. Yani programa ücretsiz olarak ulaşıp kullanabiliyorsunuz. Kısa süren üyeliğin ardından hemen işinize başlayabiliyorsunuz.

Ben benden istenen şekilde estetik ve sade bir tasarım için hazır bulunan şablonlar arasından yapacağım işe en uygun olanını seçtim. Hazır şablonlar diyorum, site size hazır olarak bulunan katalog şablonları sunuyor. Ben de kendime en uygun olan şablonu seçerek katalog tasarımımı yaptım. Bu arada hazır şablonlar arasında da oynama yapabiliyorsunuz. Programın sunduğu özellikler karşısında birçok yeni fikri de üretebiliyorsunuz. Ses ve görüntü ekleme özelliği sayesinde ben satmak istediğimiz ürünlerin videolarını internet üzerinden bulup ekleyebildim. İsterseniz benim yaptığım gibi internet üzerinden link yapıştırarak ses ve görüntü ekleyebilirsiniz. İsterseniz de siteye boyut farkı olmaksızın yükleyebilirsiniz.

Ben YouTube üzerinden video çekerek yaptım. Program tüm platformlarda da sorunsuz çalışıyor. Bizim gibi e-ticaret yapan mağazalarda bu çok önemli. İnsanlar artık evlerine bilgisayar almak yerine tablet alıp tüm işlerini oradan da yapabiliyorlar. Bu yüzden Android, İos ya da Windows işletim sistemi ayırt etmeksizin hepsinde uyumlu bir şekilde çalışıyor. E-kataloglarınızı sitenize eklemek de çok basit. Sitenin size verdiği kodu sitenize ya da kendi sayfanıza ekleyerek hiçbir program ya da yönlendirme istemeksizin e-kataloglarınızı ulaşıma açabiliyorsunuz. Sende bu pratik, kaliteli ve üçretsiz katalog tasarım programı Yumpu Publishing’u denemelisin.