Bugün hazırladığım yazımın konu başlığını yeni başlayanlar için katalog nasıl hazırlanır olarak belirlememin asıl nedeni benim de daha önce hiç e-katalog hazırlamamış olmam diyebilirim. Ancak endişe etmeyin ve sakın yazının devamını okumamak gibi bir hataya düşmeyin çünkü gerçekten bu yazıyı okuduktan sonra çok harika bir katalog hazırlayabilirsiniz. Bu yazıyı okuyor olduğunuza göre bu işlerden biraz anlıyorsunuz ancak yine de yardıma ihtiyaç duyuyorsunuz varsayıyorum. Bu yüzden de size zaten herkesin bildiği harika ama kullanması çok zor programlardan bahsetmek yerine Yumpu Publishing adındaki bir sitenin tasarlamış olduğu muhteşem bir yazılım ile çok kısa bir sürede katalog nasıl hazırlanır anlatmak niyetindeyim.  Yazılarımda dikkat etmişsinizdir her zaman kendi deneyimlerimden bahsetmeye çalışıyorum ve hayatımda o sıra yaptığım işleri nasıl yaptığımı anlatıyorum. Hem sürekli malzemem olmuş oluyor hem de okurlarımın da aynı şekilde deneyimlerimden faydalanmasını istiyorum. Bu gibi makaleler düz yazı ya da öğretici denemeler gibi görünse de, aslında öyle olması ile birlikte yine de bir nevi sanat sayılırlar. Neyse konuyu daha fazla gevşetmeden geçen hafta elime gelen bir iş daha doğrusu bir amme hizmeti vesilesi ile bir e-katalog hazırlamak zorunda kaldım. Sükutu elden bırakmadan benden istenileni yerine getirdim her zaman olduğu gibi.

Bir lokanta için e-katalog hazırlamak hiç bu kadar keyifli olmamıştı

Bu sefer benden birkaç haftamı fütursuzca isteyen kişi çok yakınımdaki bir akrabam olduğundan kaderde varsa bu işi yapmak neye yarar üzülmek diyerek kolları sıvadım. Evet bu yakın akraba teyzem olur ve kendisinin harika bir restoranı var. Eniştemle birlikte açtıkları bir İtalyan lokantası. Bu lokanta Almanya’da.

Evet benim çılgın eniştem Almanya’ya gidip İtalyan lokantası açmış ve yaşadığı küçük kasabada işleri de gayet yolunda görünüyor. Tabi ben bir vegan olarak bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum. Konuya dönecek olursak, bana katalog nasıl hazırlanır bilip bilmediğimi sordular. Ben de bilmiyorum dedim. Ancak bu yeterli olmadı ve istedikleri şeyin nasıl bir şey olduğunu anlatmaya başladılar.

Ben de elime kağıt kalem alarak söylediklerini not aldım ve telefon kapandığında artık yapmak zorunda olduğum yepyeni bir görevim vardı elimde. Şikayet ediyorum sanmayın sonuçta hayatın kendisi size geldiğinde onu asla reddetmeyin derim. En azından bir süre peşinden gitmek lazım. Bu arada hemen bir karmik ders veriyim haddimi aşarak, asla siz hayata gitmeyin, yani bir şeyler istemeyin, beklemeyin kimseden, nasıl bir algoritma var çözdüğümü söylemiyorum tabi ki ancak bu kadarını anlayabildiğimi söyleyebilirim.

Konumuzun katalog nasıl hazırlanır olduğunu unuttuğumu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece konuştukça gaza gelen insanlar gibi yazdıkça gaza geliyorum. Öncelikle bunun bir lokanta kataloğu olacağını düşünerek kafamın içini boşaltıp renklerimi seçtim. Siyah bir arka fon, büyük kare resimler ki bunlardan bazılarını daha sonra Yumpu Publishing sitesi sayesinde videoya çevirdim, beyaz el yazısı fontlar ki Almanca gibi kibar bir dilde harika göründüler ve turuncu süslemeler.

Evet artık kafamda oluşturmuştum ve şimdi yapmam gereken şey kafamın içindekileri dijital ortama yansıtmak ve bunları teyzemlerin internet sitesine eklemekti. Hemen işe koyuldum ve bilgisayarımın başına geçerek Photoshop programını kullanarak tasarımımı tamamladım. Bu işlem oldukça kolaydı ve beklendiği gibi çok vaktimi almadı. Bu gibi işler konusunda iki türlü insan tasarımcı vardır. Birinci tür karman çorman bir tasarım ile harika işler yaratacağını düşünür ve her zaman saçmalar. Harika işler yapılma olasılığı elbette vardır ve bu harika işler hep internet ortamında dolaşır.

Bizim zavallı eğitimsiz tasarımcımız da ona benzer bir şeyler yapabileceğini düşünür ve sonuçta saçma sapan bir ürün çıkarır. Ancak ne var ki bizim iş verenlerimiz bu saçma salak işleri yapanlardan çok daha saçma ve salak insanlar oldukları için bu iğrenç işlere bayılırlar. O sahneyi görmek o kadar dokunaklıdır ki, ekmek isteyen birine taş verilince sevinçten havaya uçmasıyla eş değer. Bir de benim de aralarında bulunduğum sadeciler vardır.

Bunların yaptıkları işler de diğerlerininkiler kadar rezalettir maalesef. Üstelik bunların rezaletlerini salak müşteriler bile anlar. Hatta orta düzey eli yüzü düzgün bir iş çıkardığınızda bile mırın kırın ederler. Sanki bunun sağı solu bir boş kalmış derler. Ancak bu yüzden müşteriyi suçlayan bir tasarımcı görürseniz size söylüyorum o adam ya da kadından uzak durun. Çünkü müşteri sonuna kadar haklıdır. Sade tasarım çok şık durur aslında. Bu şıklık tartışma götürmez ve hiçbir müşteri böylesine şık bir tasarımı reddetmez. Eğer adam istemiyorsa sen yapamamışsındır bu kadar net.

Tasarımınızı PDF formatında kaydetmeyi unutmayın

Tasarımımı kısa sürede hallettikten sonra hemen PDF belge türünde kaydediyorum. Çünkü kullanacağım yazılım sadece bu formatı destekliyor. Hem sadece seçtiğim internet sitesi değil tüm e-katalog çeviricileri aynı şekilde çalışıyor. Bu yüzden arkadaşlar burası gerçekten çok önemli. Mutlaka PDF formatında kayıt almalısınız.

Ardından Yumpu Publishing sitesine gidiyoruz ve hemen en üst bölümdeki dil seçeneğinden siteyi Türkçe yapıyoruz. Her ne kadar sitenin tamamı henüz Türkçe dilinde çevrilmemiş olsa da bizim işimizi görüyor. Ardından sitenin neredeyse tamamını kaplayan kocaman kutunun içinde PDF dosyamızı sürüklüyoruz. Ya da bilgisayarımızdan seçerek haydi dergi yap tuşuna basıyoruz. Burada bilgisayarınızın ve bağlantınızın hızına göre bir süre bekleyebilirsiniz.

Ardından artık tasarımımız sitede adımıza oluşan hesap sayfasında yer almaya başlıyor ve burada son düzeltmelerimizi ve eklemelerimizi yapıyoruz. Mesela daha önce de değinmiş olduğum gibi görüntü dosyaları ekleyebiliyorsunuz. Katalog nasıl hazırlanır herkese en iyi şekilde göstermek için bu özelliği mutlaka kullanın.

Çünkü yemeklerin tabakta sıcak sıcak tütmesi görseli bir üst klasmana çıkardı diyebilirim. Tabi ben sadece fotoğraf koyarak da katalog nasıl hazırlanır herkese gösterebilirim diyorsanız siz bilirsiniz. Bu arada istediğiniz şarkıyı da ekleyebildiğinizi unutmadan söyleyeyim. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Yumpu Publishing sitesinden alacağınız gömme kodunuzu istediğiniz yere yapıştırmak. İsterseniz kendi internet sayfanıza yapıştırın, isterseniz facebook, twitter, pinterest gibi sosyal paylaşım ağı sitelerine ekleyin. Bütün bu platformlarda sorunsuz olarak çalışacaktır hazırlayacağını katalog.

Aynı zamanda hem bilgisayarda hem tabletlerde hem de akıllı telefonlarda on numara bir görüntü sağlıyor sunucu servisleri. Eğer gömme kodu hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız da üzülmenize gerek yok çünkü destek ekipleri bir harika ve soracağınız bütün sorulara süper hızlı cevap alıyorsunuz ki bu işlerle uğraşanlar bunun ne kadar önemli olduğunu bilir. Bazen bir soru sorarsınız adamlar üç gün sonra cevap verir. O arada müşteriyi oyala oyalayabilirsen. İşte artık e-katolog nasıl hazırlanır siz de biliyorsunuz.

Yumpu Publishing ile katalog nasıl hazırlanır öğrenmek de yapmak da gerçekten çok kolay, mutlaka denemelisiniz ben hangi avantajlarını yaşadım;

  • Bizleri eski sistemlerden ve tasarım biçimlerinden kurtarıyor ve yenilikçi, çağdaş bir görsel sunuyor
  • Görselimize video ve ses dosyaları yükleyebiliyoruz
  • Akıllı telefonlar ve tabletlerde de en az bilgisayardaki kadar şık duruyor
  • Hem kendi sitenize hem de paylaşım ağlarına ekleyebiliyorsunuz
  • İstediğiniz zaman destek ekibine soru sorabiliyorsunuz
  • Sizin için SEO işlerinin tamamını halletmişler
  • Unutmadan söylemekte yarar var tüm bunlar ücretsiz!