Bu yazımda size harika e-kataloglar hazırlamanız için yardım etmeyi düşünüyorum, benim yardımcım ise Yumpu Publishing adında bir internet sitesi olacak. Yaşadığım semtin en büyük dört yolunun bir köşesindeki ev malzemeleri satan amcanın yanında belki de semtteki en güzel dükkanlardan bir tanesi bulunuyor. Bu dükkan sadece bitkisel ürünler satan ufacık bir yer. Doğal yaşamaya çalışan bir insan olduğumdan doğal olarak en çok ziyaret ettiğim yerlerden bir tanesi bu güzel dükkan. Her ne kadar doktora yapan bir biyolog olsam da ve neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde herkes şaşırsa da ilaç denen şeyden nefret ediyorum ve zorunda kalmadıkça da tüketmiyorum. Kullanmıyorum ya da içmiyorum da diyebilirdim ancak özellikle tüketmiyorum yazdım çünkü bana kalırsa üç beş ilaç dışında geri kalanı tamamen bir aldatmaca ve fasa fiso. Ha işe yaramıyorlar mı, yarıyorlar tabi ki çünkü onlarda doğadan alınan bir çok madde ile dolu. Ancak minicik bir miktar doğadan sentetik maddenin dışında kalan malzeme, ilacın ömrünü uzatıcılar, midede çözündürücüler, başka yere bağlanmasın diye eklenen kimyasal vesaire vesaire.

Yani asla bir ilaç firmasının bize yardım etmek istediğini düşünmüyorum. Bunun için de birçoklarının şifalı bitkiler deyip dalga geçtikleri ve aslında gerçekten şifalı olan bu tarz bitkisel ürünleri satan yerlere ilgim çok yüksek. Mesela yanımda kısır olan bir arkadaş var ve bir kaşık zeytin yağı ve bir bardak papatya çayı ile nasıl da inlettiğini görmeniz lazım tuvaleti. Ancak bu gibi bilgiler kulaktan dolma ve yanlış şekilde yayıldığından geçerlilikleri de azalmış gibi görünüyor ki bence bunda da medyayı da elinde tutan patronların yanlış şifalı bitki haberleri yer alıyor. Yani mesela bir gazete diyor ki elma kelliğe iyi gelir. Alıyor kel arkadaşlar kilo kilo elma ama ne saç çıkıyor ne başka bir kıl. Ardından da insanlar diyor ki bu haberler sahte. Bir anda bütün bitkisel ilaç haberleri yalan oluyor o adam için, çünkü artık bunu deneyimledi. Neyse şimdi konumuza dönelim, ne de dertlenmişim üzerime vazife olmayan bunca şeyle.

İnternet sitesinden e-kataloglar hazırlamak hem vakitten hem nakitten kazandırıyor

Bu şirin mi şirin dükkana gide gele sahibi ile bir ahbaplığımız gelişti ve her gittiğimde ufak ufak konuşur olduk. Geçenlerde ne iş yaptığımı sorduğunda reklamcıyım deyince hemen aklında uzun süredir uçuşan ancak hemen herkes gibi kendileri için bir şey yapmadığı düşüncelerini bana yuvarlamaya başladı. İnternet sitesi istiyor, facebook, twitter gibi sitelerde yoğun olmak istiyor, broşür bastırıp dağıtmak istiyor ve e-kataloglar hazırlamak istiyor ve bütün bunlar için de anladığım kadarı ile hiç para vermek istemiyordu.

Bunun için ben de ona özel bir fiyat verdim. Aslında pek fiyat da denemez daha güzel bir şey. Sürekli aldığım çayları ve baharatları artık ücretsiz alacağım bu şekilde. Tabi bir çoğunuzun aklına o zaman bir sürü alırsın kara bile geçersin gibi bir şeyler gelmiş olabilir, ancak bu dükkanın sahibi benim nasıl bir insan olduğumu ve emeğe ne kadar düşkün olduğumu bilir ve asla hırsızlık yapmayacağıma emindir. Bu yüzden her iki tarafında karlı olduğu bir anlaşma yaptık ve ben hem internet sitesi hem de e-kataloglar için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım.

İstediğiniz e-katalog hazırlama sitesini tam olarak belirlemek için kısıntılara ve fiyatlara mutlaka bakın
Tabi bu bir reklam yazısı olmadığından hemen size bugün anlatacağım siteyi nasıl bulduğumu ve sizin de belki başka bir tanesini nasıl bulabileceğinizi anlatmaya başlayım. Ama aklın yolu birdir. Diğerleri bir şeyler yapana kadar öyle geliyor ki sizin çalışmanız neticesinde de Yumpu Publishing çıkacaktır. Ben çalışmamı e-kataloglar araması ile yapmaya başladı.

En üst sıralarda güzel servisler çıkıyordu ancak ya reklam ya da sayfa kısıtlamaları son saniyede canımı sıkıyordu çünkü bunların aylık ya da yıllık kullanım ücretleri çok pahalıydı ki adama kalıcı bir iş sunabilmek gerekiyor sonuçta. Her ne kadar bütün sitelerde güzel e-kataloglar olsa da dediğim gibi kısıtlamaları can sıkıcı nitelikteydi. Sonunda aradığım kriterleri karşılayan bir internet sitesi buldum ve hemen işe koyuldum.

Yumpu Publishing sitesinde birbirinden güzel e-kataloglar olmasının yanı sıra istediğimiz kadar sayfa kullanabiliyoruz ve reklam yok. İnternet sitesi olarak da kocaman bir dergi ya da katalog tasarlama fikri siz de öyle düşünmüşsünüzdür ki hiç de fena değil. Böylece bir kaşla iki şişe kıracaktım.

Tasarımınız yapmadan önce mutlaka istenen formatı kontrol edin, mutlaka PDF olacaktır

Diğer siteler gibi bu sitede de tasarımı e-kataloglara çevirmek için belli bir tasarım dosya uzantısı sistemi var. Tamamı PDF istiyor. Muhtemelen tüm tasarım programları aynı şekilde çalıştığı için yani PDF olarak kaydet seçeneği hepsinde bulunduğu için bu yöntemi belirlemişler. Sonuç olarak ne yapın ne edin tasarımlarınızı PDF olarak kaydetmeyi unutmayın.

İş burada bitmiyor tabi ki bunu yaptıktan sonra hemen PDF dosyanızı dönüştürüyorsunuz ve size özel hazırlanan sayfaya giriyorsunuz. Burada karşınıza birçok seçenek çıkacak. Biraz karıştırırsanız belki benim görmediğim bir sürü seçenekle karşılaşırsınız. En son özelliklerini okumaya kalktığımda artı otuz farklı özellik yazdığını görmüştüm ve ne yala söyleyeyim biraz üşendim hepsini okumaya.

Benim gördüklerim bana çoktan yetmişti çünkü. En etkileyicilerinden bir tanesi hazırladığımız e-kataloglara ses ve görüntü dosyaları da ekleyebiliyor olmamızdı. Çünkü özellikle kataloglarda tanıtılacak ürünlerin görüntülerini video olarak sunabilmek bir çok sektör için harika bir fırsat demek. Her ne kadar bizim şifalı bitki dükkanı için bu çok önemli olmasa da özellikle restoranlarda harika duracağı kanısındayım.

Gerçi bizim arkadaş hemen videolu istedi ama işte anlarsınız bu işleri, işine yarayacağından değil. Ama onun da haklı olduğu bir konu var ki adamın sitesinde bu kataloğun duracağı yere bir hareket getirecek sonuç olarak.

Ancak benim en çok beğendiğim ve bir an afalladığım özellik gömme kodunun SEO düşünülerek hazırlanmış olması oldu. Bu işlerden anlayan arkadaşlar bilir ne kadar zor olduğunu bu kodu bulmanın. Ancak gel gör ki bulmuşlar ve harika da yedirmişler.

Gerçekten de google her sayfa ve her konu için bizim sitemizden yayınlanıyormuş gibi tarama alıyor. Bu ne işime yarayacak diyen arkadaşlar için de belirtiyim hemen sitenizi daha üst sıralarda görmenize yarayacak. Normalde gömme kodu koyarsınız ve sizin sitenizde sanki oradaki içerik yok gibi görünür. Çünkü dışarıdan geliyordur o kısım.

Son olarak kısaca destek ekibine değinerek konuyu kapatmak istiyorum. Eğer siz de Yumpu Publishing sitesini seçtiyseniz mutlaka takıldığınız bütün soruları sorun. Bu da sorulur mu demeyin, süper sabırlılar ve sanki para veriyormuşsunuz gibi yardım ediyorlar.

Muhteşem e-kataloglar için neden Yumpu Publishing sitesi de diğerleri değil?

  • – Her şeyden önce ücretsiz olarak sağladığı özellikler tartışmasız bir numara
  • – Sayfa kısıtlaması ve reklamlar olmadan ücretsiz e-kataloglar yapabileceğiniz tek site
  • – Tasarımınıza ses ve video dosyaları da ekleyebiliyorsunuz
  • – Arama motorları tarafından bütün içerik sanki sizin sitenizdeymiş gibi taranıyor, yani harika SEO
  • – Süper hızlı ve cana yakın destek birimi
  • – Kolay anlaşılır ve işe yönelik bir internet ana sayfası, iki sayfada işiniz bitiyor
  • – Bütün işletim sistemlerinde rahatlıkla okuyabiliyorsunuz, dinleyebiliyorsunuz ve izleyebiliyorsunuz…